Для людей з вадами зору

Голопристанський місцевий центр з надання безоплатно вторинної правової допомоги інформує про договір щодо поділу майна подружжя


25 червня 2020 р. / Новини

Голопристанський місцевий центр з надання безоплатно вторинної правової допомоги інформує про договір щодо поділу майна подружжя

Практика складання шлюбних договорів і угоди про розподіл майна з'явилася в сімейних відносинах громадян відносно недавно. Хтось продовжує скептично на це реагувати і бачити в подібних домовленостях недовіру, жадібність і відсутність кохання. Що ж це насправді?

Це відмінний інструмент, який допоможе спати подружжю спокійно, а в разі розлучення це якийсь "рятувальний круг", який вбереже від нескінченної судової тяганини і конфліктних ситуацій. Як це зробити, коли і які питання цим договором можна врегулювати інформують фахівці системи безоплатної правової допомоги.

Коли можна укласти договір про розподіл майна?

Такий договір можна укладати не тільки під час, але і після розірвання шлюбу. Також укласти подібну угоди можуть особи, які проживають однією сім'єю без оформлення шлюбу.

Тут слід зазначити, що предметом такого договору не може бути те майно, яке належить на праві приватної власності одному з подружжя.

Сторони договору поділу майна між подружжям

 • Безпосередньо подружжя.
 • Особи, які вже розлучилися.

Особливості угоди про розподіл спільного майна подружжя.

Право укласти договір поділу майна передбачено ст. 69 Сімейного кодексу України, яка говорить про те, що чоловік і дружина мають право розділити майно за взаємною згодою. Саме ж визначення такого договору в Законі відсутнє. Але, виходячи з нормативних особливостей, можна дати таке визначення: договір про розподіл майна подружжя - це домовленість між чоловіком і дружиною про порядок і умови поділу майна, яке перебуває в їх спільній сумісній власності.

Угода про розподіл спільного майна між подружжям так само цікава деякими моментами:

 • в його рамках можна відійти від принципу рівних частин у спільній власності, тобто ділити майно можна не порівну;
 • розмір частин у спільній сумісній власності можна визначити самостійно;
 • майно, яке не зазначене в договорі, але теж перебуває у спільній власності подружжя ділиться на загальних підставах.

Форма договору про поділ спільно нажитого майна і його істотні умови

Відповідно до Сімейного кодексу України, договір поділу майна між подружжям, предметом якого є розділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також виділення нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя, підлягає нотаріальному посвідченню. Для рухомого майна такого правила не передбачено, але, судячи з нотаріальної практики, навіть такі договори люди вважають за краще завірити.

Договір про розподіл майна подружжя повинен укладатися і завірятися нотаріусом лише за умови встановлення факту придбання майна під час шлюбу і на кошти, що є об'єктом спільної сумісної власності. Також нотаріус повинен з'ясувати, чи укладався вже шлюбний договір, що встановлював інший, чим передбачений законом, правовий режим щодо майна, що купувалося подружжям, про що сторони вказують в договорі.

Закон дуже скупо регулює правовідносини, пов'язані з укладенням такого договору, залишаючи це на розсуд подружжя. Також справа йде і з істотними умовами, але в цьому питанні варто керуватися загальними положеннями Цивільного кодексу. Згідно з останнім істотною умовою кожного договору є предмет договору (те, заради чого ви взагалі укладаєте договір, а саме ваше майно). Таким чином, при укладенні даного договору вам буде необхідно визначити обсяг майна, яке перейде в приватну власність кожному з подружжя. Хоч законом і не встановлено інших умов, як обов'язкових, рекомендуємо врегулювати в такому договорі все до дрібниць, в тому числі терміни і спосіб передачі майна.

Чи можливо розірвати угоду про розподіл майна?

Безсумнівно таке право у вас є, але за взаємною згодою сторін. Якщо ж людина хоче розірвати договір в односторонньому порядку, то тут вже складніше, адже повинні бути присутніми підстави для цього. Так, в судовому порядку ви можете розірвати такий договір посилаючись, як на підставу, на істотне порушення договору другою стороною. Також ви можете вказати в договорі і інші підстави для його розірвання в односторонньому порядку.

Шлюбний договір чи угода про розділ майна?

У цих двох понять є ряд ознак, які їх розрізняють:

 • шлюбний договір може укладатися не тільки між подружжям, а й між людьми, які тільки збираються одружитися, але не може бути укладений вже після розлучення;
 • форма шлюбного договору - письмова і в будь-якому випадку підлягає нотаріальному посвідченню;
 • договір про розподіл майна має обмежену сферу регулювання, і стосується тільки того майна, яке вже є по факту. Шлюбний же договір може регулювати і інші моменти спільного життя (утримання в разі втрати працездатності, порядок і розмір виплати аліментів і т.д.). Також важливо згадати, що шлюбний договір може регулювати порядок поділу майна, яке тільки буде придбано в майбутньому.

Що вам підходить більше, це вже залежить від ваших бажань. Якщо ви в майбутньому плануєте робити великі покупки або ж хочете в одному документі врегулювати різні сфери сімейного життя - вибирайте шлюбний договір. Якщо придбань не планується і ваша мета врегулювати питання розділу вже наявного майна, то договір про розподіл майна з його вузькою спрямованістю вам підходить більше.

Визнання договору про розподіл майна подружжя недійсним.

Причини, за якими можна визнати договір недійсним, закріплені в Цивільному кодексі, серед них:

 • недотримання нотаріально завіреної форми договору, коли це обов'язково;
 • під час укладання угоди сторона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними;
 • угоду укладено під впливом помилки;
 • угоду укладено під впливом обману;
 • угоду укладено під впливом насильства;
 • угоду укладено під впливом тяжких обставин.

Багато "розумників", намагаючись якось уникнути обов'язків за договором, посилаються на обставини викладені вище, але, як правило, без належного обґрунтування. З судом, звичайно ж, такі номери не проходять, і якщо за фактом причин для визнання договору недійсним немає або вони не доведені належним чином, позивача чекає відмова.

Також додатково нагадаємо, що: звернувшись до Голопристанського місцевого центру з надання БВПД громадяни мають можливість отримати правові консультації з будь-яких питань, допомогу в складанні документів процесуального характеру та скористатись послугами адвоката абсолютно безкоштовно. Роботу адвоката оплачує держава.

Голопристанський місцевий центр з надання

безоплатної вторинної правової допомоги